GitFlow Standartları

 • Semih Yönet
 • 09 Nov 2021

Git Kullanımları


Tüm developerların severek kullandığı tool olan GIT ile birçok şekilde proje structure'ı oluşturulabilir. Bu yazıda en çok kullanılmaya çalışan ama genellikle hataların yaşandığı GIT FLOW'dan bahsediceğim.


Git-Flow Workflow


Bu Work-Flow'da başlıca 2 tane branch kullanılır, master ve dev . Yazılan her kod dev branchine birleştirilip sonrasında
projenin ilk versiyonunun çıkarmak için dev Branchi master Branchine birleştirilir.

![How to integrate Git Flow in your team? - DEV Community](https://res.cloudinary.com/practicaldev/image/fetch/s--LiD1QJP6--/c_imagga_scale,f_auto,fl_progressive,h_900,q_auto,w_1600/https://dev-to-uploads.s3.amazonaws.com/i/ehlef9pp6xym7d80g3np.png)

GitFlow Plugin


Git Flow plugini az önce anlattığım düzenin otomasyonunu sağlar ve belli bir format üzerinden otomatik olarak işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu plugin Git tool'unun üstünde çalıştığından ek fonksiyonalite eklemez ama bir takım olarak çalışırken oluşan hataların önüne geçip normalde 3-4 farklı komut çalıştırarak oluşturulan işlemlerin bir satırda çalışmasını sağlamakta. Tek satır ile bir işlemi yaparken zaman kazansak bile gitflow'u asıl güzel yapan şey kullanırken zaman veya kod kayıp etmememiz. Çünkü Git üzerinde yanlış birkaç komutta saatlerimizi alan problemlerin içine girebilmekteyiz.

GitFlow nasıl indirilir?


Git Flow en kolay şekilde npm üzerinden indirilir. GIT'e de sahip olmanız gerekmekte. . İndirmek için şu komutu girebilirsiniz.
     $                                                                                                         npm                                                                                                         i -g git-flow   

Git flowu projenize eklemek için ilgili projeye dizinine giderek: $ git flow init komutunu yazın. Bu komutu yazdıktan sonra git flow o projeye ait sizin isimlendirme ayarlarınızı sorar. Bu isimlendirmeleri takım arkadaşlarınızla senkron yapmanız gerekmektedir. Farklı isimler koyarsanız repository üzerinde farklı dallandırmalar oluşacaktır.

Yeni bir Feature geliştirdiğinizde, git flow feature start özellik-isimi diyerek yeni feature'ınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.
Feature bitirdiğinizde şu işlemi yaparak feature'ı bitirebilirsiniz. git flow feature publish özellik-ismi , böylece özelliğinizi bitirip dev branch'ine dönersiniz ve yazdığınız feature yayınlanır.
Serverdan bilgi PULL'lamak için şu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. git flow feature pull x-feature .

Size yardımcı olmamı
ister misiniz ?